wtorek, 29 marca 2016

Prawa właściciela nieruchomościDziś napiszę kilka słów o prawie przesyłu. 


Myślisz, że ten temat Cię nie dotyczy? Niestety takiej sytuacji się nie przewidzi, a roszczenia innych mogą nas zaskoczyć w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Posiadasz działkę, nieruchomość budowlaną, dom? W każdej chwili inna osoba, choć najczęściej przedsiębiorca czy deweloper zgłasza się do innych z problemem przesyłu np. energii. 

Chodzi tu o prośbę skorzystania z Twojej działki, gdyż musi dana osoba doprowadzić energię, substancje, wodę, cokolwiek do czego każdy ma prawo,  do wykupionej przez siebie działki (może tu chodzić nawet o postawienie  słupów wysokiego napięcia na terenie Twojej nieruchomości). Oczywiście wszystko musi być uzgodnione, ale faktem jest, że Twoim obowiązkiem jest się na to zgodzić. Sprawy te zawsze są długo omawiane i planowane jak najbardziej racjonalnie, a Tobie należy się odszkodowanie. Zawarcie umowy o ustanowienie służebności przesyłu urządzeń , które mają przebiegać przez Twoją nieruchomości jest nieuniknione. Istnieje Instytucja służebności przesyłowej, która ma na celu umożliwić przedsiębiorcy przesyłowemu korzystania ze swoich urządzeń, które przebiegają przez nieruchomości będące własnością osób trzecich. 

Umowa taka powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego lub jako orzeczenie sądowe jeśli mamy do czynienia ze sporem, który musiał skończyć się w sądzie. Na umowie powinno znaleźć się zapisane  wynagrodzenie przysługujące właścicielowi obciążonej nieruchomości. Wynagrodzenie takie ustala rzeczoznawca majątkowy. 

Ponadto, dzięki temu przedsiębiorca uzyskuje wpis w Księdze Wieczystej, co daj nieograniczone w czasie prawo dysponowania swoimi urządzeniami.  Informacje dotyczące Ksiąg Wieczystych opisywałam w poprzednim wpisie na moim blogu. Niestety faktem jest, że dla właścicieli nieruchomości zawarcie umowy o ustanowienie służebności nie jest uprawnieniem , ale koniecznością . My, będąc właścicielami po prostu swojej działki nie mamy wpływu na inwestycje odbywające się nawet w naszym najbliższym sąsiedztwie. To czy dogadamy się korzystnie dla nas z właścicielami inwestycji zależy tylko od nas i naszych ustaleń. Służebność przesyłu wygasa najpóźniej wraz z zakończeniem likwidacji przedsiębiorstwa. Po wygaśnięciu służebności przesyłu na przedsiębiorcy ciąży obowiązek usunięcia urządzeń.  

 Warto jest znać swoje prawa i wiedzieć o takich sytuacjach. 


Nie jest to rzadko spotykana sytuacja, ani też wyjątek. Pewnie wiele naszych znajomych musiało podpisać taką umowę.  Nie bójmy się tego! Po przeczytaniu mojego wpisu będziecie Państwo mogli być świadomi i wynegocjować dla siebie dogodne warunki umowy. Zapraszam do śledzenia mojego bloga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz